Loading

لطفا کمی صبر کنید...

چند بار باید یک مصاحبه شغلی را پیگیری کرد؟

نویسنده: جاب لایف
منبع: https://www.businessinsider.com/how-to-follow-up-after-job-interview-2016-11#check-in-6-if-you-didnt-get-the-job-but-want-to-thank-them-again-for-their-time-and-consideration-6
۱۳۹۷/۰۸/۲۱
تعداد بازدید: ۲۰۱۳

شما یک رزومه عالی نوشتید و به سرعت به یک مصاحبه شغلی دعوت شده اید. در مصاحبه موفق بوده اید و مطمئن هستید که آنها شما را دوست داشته اند. اما هنوز هم ممکن است باعث خراب کردن موقعیت شوید. لین تایلور [1] ، متخصص کار بین المللی و نویسنده می گوید پیگیری شما قسمت بسیار مهمی در فرایند استخدام است. کیفیت پیگیری شما می تواند امتیاز یک مصاحبه موفق را پایین بیاورد یا حتی باعث خراب شدن آن شود.

برای مثال، اگر اندازه کافی به سرعت ایمیل برای تشکر ارسال نکنید (یا حتی هیچوقت این کار را نکنید)، می تواند به طور جدی باعث از بین رفتن شانس های شما شود. تیلور می گوید پیگیری مدیران استخدام بسیار هوشمندانه است و درک میزان آن کار ساده ای نیست. بعضی اوقات، اگر شرایط مناسب باشد، می توانید مستقیم بپرسید جایگاهتان کجا قرار دارد، اما این "اگر" بسیار مهم است.

شما می خواهید علاقه خود را نشان دهید و نه مستاصل بودن یا صبور نبودن خود. چگونه می توان میان این دو حالت تعادل ایجاد کرد؟

تیلور می گوید فرایند پیگیری می تواند با توجه به شرایط خاص شما متفاوت باشد. اما، در اینجا برخی دستورالعمل های عمومی درباره اینکه چند مرتبه بعد از مصاحبه باید پیگیری انجام دهید آورده شده است:

بررسی #1: پیگیری اولیه

فرستادن یک پیغام تشکر راه ساده ای برای اعلام حضور از سوی متقاضی کار می باشد. اگر مصاحبه شما صبح بود، بعد از ظهر همان روز یک ایمیل تشکر بنویسید و اگر مصاحبه بعد از ظهر بود، روز بعد اول وقت ایمیل تشکر را ارسال کنید.

تایلور می گوید مدیران استخدام میزان اشتیاق شما را می سنجند و انجام سریع این کار می تواند باعث شود توسط مدیران دیده شوید. همچنین این کار احترام شما به وقت آنها را نشان می دهد.

همچنین پیغام تشکر می تواند فرصت مناسبی برای آن باشد که بار دیگر آنچه می توانید به سازمان بدهید و اینکه چقدر مناسب هستید را نشان دهید. تایلور می گوید پیغام تشکر می تواند مهمترین بخش از فرایند مصاحبه برای شما باشد. برای مثال، با اشاره به آنچه در مورد بخش یا شرکت پس از مصاحبه شما را به خود جذب کرده است، قابلیت های شنیداری خود، چگونگی پردازش اطلاعات و مناسب بودن خود را نشان می دهید. این فرصت مناسبی برای شماست تا خود را عرضه کنید و نشان دهید که چقدر با فرهنگ سازمانی آشنایی دارید.

بررسی #2: چند روز پس از آنکه پاسخ دادند

شما قبلا در مصاحبه پرسیده اید "کی می توانم منتظر دریافت پاسخ از شما داشته باشم؟" یا "چه موقعی تصمیم خواهید گرفت؟".

اگر پرسیده اید و روز یا زمان مشخصی ("آخر هفته آینده" یا "دوشنبه") ذکر کرده اند، اینکه چند روز بعد از آن روز پیگیری کنید قابل قبول است.

بررسی #3: زمانی که می گویند دوباره پیگیری کنید

شاید در ایمیل خود چیزی مانند "ما هنوز با متقاضیان مصاحبه می کنیم و به زودی تصمیم می گیریم. اگر تا روز سه شنبه به شما اطلاعی داده نشد، لطفا پیگیری کنید." بگویند. در صورت دریافت این پیغام، دقیقا همین کار را انجام دهید.

بررسی #4: اگر آنها همچنان به نظر در مورد شما مشتاق به نظر می رسند

اگر هیچ بازخوردی دریافت نکردید، مراقب باشید که باعث اذیت مدیر استخدام یا مدیر منابع انسانی نشوید. قرار نیست مستاصل به نظر برسید؛ یک مرز مشخص میان مشتاق بودن و نگران بودن وجود دارد.

تایلور می گوید اگر هر مرتبه که با مدیر استخدام صحبت کرده اید بازخورد مثبت گرفته اید، یا خواسته اند که در مورد فرایند کاریابی شما آگاه باشند، شما این فرصت را دارید تا زمانی که نظر خود را تغییر دهندف مانند "با شما تماس خواهیم گرفت: یا پاسخی ندهند، ارتباطات خود را حفظ کنید.

هر چه این بخش از مصاحبه را بهتر انجام دهید، میزان آشنایی خود با فرهنگ سازمانی را بیشتر ثابت کرده اید. تایلور می گوید این کار هوش هیجانی شما را نشان می دهد که می تواند بر مدارک تحصیلی شما برتری داشته باشد. پیگیری شما می تواند مودب بودن، احترام گذاشتن و قابل اعتماد بودن شما را تایید کند. یا جواب ندادن در زمان های مناسب، می تواند باعث شود بی علاقه یا بی برنامه به نظر بیایید.

برسی #5: اگر هفته ها یا ماه ها بگذرند و هنوز تصمیم نگرفته باشند

اگر هفته ها یا ماه ها از زمان مصاحبه بگذرد و هنوز تصمیمی در موردتان نگرفته باشند، ایرادی ندارد که یک یا دو ایمیل دیگر برای آنها ارسال کنید. تایلور می گوید اما پیغام های خود را تغییر دهید. ممکن است لینک هایی به مقالات جذاب بفرستید؛ مدیر استخدام را از صنعت وب یا سمینارهای مرتبط مطلع کنید؛ آنها را از هر تجلیلی که در شغل فعلی از شما می شود آگاه کنید؛ پروژه خیریه ای که به تازگی انجام داده اید و مانند آنها.

بررسی #6: اگر شغل را نگرفتید، اما می خواهید بابت وقت و توجه آنها تشکر کنید

امید است که بتوانید کار را بگیرید و نیازی به فرستادن ایمیل "در هر صورت ممنونم" نداشته باشید. اما اگر اینطور نشد، بهتر است آخرین ایمیل خود را بفرستید و از آنها بابت وقت و توجهشان تشکر کنید و بخواهید اگر برایشان مقدور است بازخوردشان را به اشتراک بگذارند.

همچنین می توانید بگویید "اگر فکر می کنید ممکن است در آینده نیاز به نقشی داشته باشید که من برای آن مناسب هستم، لطفا به من خبر بدهید. علاقمند به پیگیری فرصت های دیگر هستم".[1] Lynn Taylor