Loading

لطفا کمی صبر کنید...

5 نکته که حتی افراد باهوش در زمان جستجوی شغل فراموش می کنند

نویسنده: جاب لایف
منبع: https://www.businessinsider.com/things-even-smart-people-forget-when-theyre-looking-for-a-job-2015-5
۱۳۹۷/۰۷/۲۳
تعداد بازدید: ۱۰۶۲

در موقعیت های شغلی متفاوت، چیزهای کمی وجود دارد که مدام تکرار می کنم. به خصوص برای افرادی که چند شغل در رزومه خود دارند و اصول اولیه جستجوی شغل را دقیق به خاطر نمی آورند.

هیچ کدام از این توصیه ها علم نیست، در واقع بسیاری از آن حس مشترک است. همچنین به گونه ای است که وقتی در موقعیت آن قرار می گیرید و در هراس پیدا کردن شغل جدید هستید، به سادگی فراموش می کنید. گرچه فقط جستجوی شغل را شروع کرده اید یا احساس می کنید این وضعیت هیچوقت به پایان نخواهد رسید، این توصیه ای است که معمولا به دوستانم پیشنهاد می کنم.

1. من و شما می دانیم که می توانید آن کار را انجام دهید، اما مدیری که قصد استخدام فرد را دارد، (هنوز) نمی داند.

شروع کردن به جستجوی شغل، فرصت مناسبی است که دوباره فکر کنید چه انتظاراتی از شغل خود دارید. شاید شما همیشه در روابط عمومی کار کرده اید، اما در واقع به استخدام و ارتباط با مردم علاقه داشته باشید و فکر می کنید دوست دارید تلاش خود در استخدام کردن را امتحان کنید. پس به دنبال موقعیت شغلی استخدام در بخش روابط عمومی می گردید.

شما می دانید که می توانید این کار را انجام دهید، من هم می دانم که می توانید. اما از آنجایی که مدیر استخدام ایده ای ندارد که شما چه کسی هستید (و به نظر می رسد کسانی دعوت به مصاحبه می شوند که تجربه استخدام داشته باشند)، شما باید راه دیگری را برای اثبات توانایی خود در انجام این کار انتخاب کنید.

راه­های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. می توانید یک نامه عالی بنویسد و علاقه خود به امور استخدام، توانایی انتقال مطلب خود و اینکه چرا فکر می ­کنید – در میان داوطلبان با تجربیات بیشتر – می ­توانید بهترین گزینه برای انجام این کار باشید. می ­توانید رزومه جدیدی همراه با "بخش خلاصه تجربیات" یا بخش "تجربه استخدام" در بالای صفحه درست کنید که تجربه استخدام شما را واضح و روشن نشان دهد. یا یک کار بهتر می ­توان انجام داد، یک آشنا در شرکت پیدا کنید و بخواهید شما را معرفی کند. اما قطعا باید کاری غیر از ارسال رزومه قدیمی و نامه ای که در هر جای دیگر استفاده می ­کنید، انجام دهید.

2. از رزومه خود فاصله بگیرید

داشتن رزومه قوی که نشانگر مهارت­ها و دشتاوردهای شما باشد قطعا مهم است. اما آیا یکبار این کار را انجام داده اید؟ اکنون زمان ایجاد تغییر است. شما قبلا شنیده اید: اکثر موقعیت های شغلی به افرادی تعلق می ­گیرد که توصیه شده اند. بنابراین، اغلب وقت و انرژی شما برای جستجوی شغل، باید صرف ایجاد ارتباط با کسانی باشد که در شرکت مورد نظر شما کار می ­کنند. به طور خلاصه، برای ایجاد ارتباطات جهت گرفتن شغل، مرورگر خود را باز کنید، سراغ Meetup، LinkedIn یا تشکیلات حرفه ای خود بروید. یا از طریق ارتباطاتی که خودتان دارید شروع کنید که برای من این موارد را به ارمغان می ­آورد:

3. بگویید چطور می ­توانم به شما کمک کنم

تعداد ایمیل هایی که با این مضمون دریافت کرده ام را نمی ­توانم بشمارم: "من به دنبال شغل جدید هستم. اگر چیزی شنیده اید به من بگویید!" و وقتی با حسن نیت باشد – می ­دانم که کسی نمی ­خواهد با پرسیدن سوال خاص یا پیچیده باعث آزار فرد دیگری شود – در واقع اگر توضیحی با جزئیات از آنچه به دنبالش هستید بفرستید، (برای من) بسیار مفیدتر و (برای شما) پربار خواهد بود.

یکی از بهترین چیزهایی که می ­توانید برای جستجوی شغل انجام دهید، نوشتن یک ایمیل برای افرادی که با آنها ارتباط دارید است و عنوان شغلی مورد علاقه خود، انواع شرکت­های مورد نظرتان، مکان­های قابل دسترس و مهمتر از همه اینکه چطور آن فرد می ­تواند به شما کمک کند. آیا از آنها می ­خواهید شغل خاصی برایتان در نظر بگیرند؟ شرکت­هایی که ممکن است دوست داشته باشید را به شما پیشنهاد دهند؟ توضیح جزئیات آزاردهنده نیست، به مردم نشان می ­دهد دقیقا چه کمکی می ­توانند به شما بکنند.

4. نگویید هر کاری را می ­پذیرم

به خصوص زمانی که شغل مورد نظر پیدا می ­شود، به آسانی می ­توانید احساس مستاصل بودن داشته باشید و یا با خود درباره چیزهایی که به دست می ­آورید یا خیر فکر می ­کنید (شاید اگر آن شرکت بزرگ 45 دقیقه فاصله بیشتری داشته باشد زیاد هم بد نباشد...) یا بدتر، مستاصل شوید و به خودتان و کسانی که می ­شناسید بگویید "من فقط به پول نیاز دارم، هر کاری را قبول خواهم کرد!"

بایستید! شما می ­خواهید از نقش آینده خود شاد باشید، درست است؟ (مطمئنا من هم می خواهم – فقط به خاطر اینکه نمی ­خواهم از پیچیده شدن کارتان بشنوم). وقتی می ­گویم شش ماه آینده قرار نیست دوباره به دنبال کار بگردید به من اطمینان کنید، پس در حال حاضر درست انجام دادن این کار بسیار مهم است.

حتی اگر 100% مطمئن نباشید که چه کاری می ­خواهید انجام دهید، سعی کنید آن را محدود کنید به بخش ها و یا انواع کارهایی که می ­خواهید انجام دهید و بر اساس آن جستجو کنید. این کار فقط به شما کمک نمی ­کند کاری پیدا کنید که در زمان طولانی به آن علاقه خواهید داشت، به شما کمک می ­کند کمتر احساس غافلگیری کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید. به علاوه، مدیران استخدام ترجیح می ­دهند کسی را استخدام کنند که به کار علاقه داشته باشد و نه کسی که "هر کاری را انجام می ­دهد"، پس فرصت هایتان در پیدا کردن شغل بهبود خواهد یافت.

5. مثبت فکر کنید

بله، این حرف را می ­زنم زیرا تشویق کننده است و چیزی که هر دوست خوبی مادامی که در موقعیت حساس قرار دارید به شما خواهد زد، همین خواهد بود. همچنین به این دلیل این را می ­گویم، چون به شما کمک می ­کند کار را بگیرید. همانطور که کارشناس حرفه ای "لیلی ژنگ[1]" می ­گوید "در جستجوی شغل، هیچ چیز مهمتر از حفظ روحیه نیست".

غر زدن، شکایت کردن و هر چیز نفرت انگیزی که در رابطه با جستجو کردن شغل وجود دارد قابل قبول است، اما این به مردم نشان می ­دهد که شما فرد مناسبی برای بودن در اطراف دیگران نیستید. از طرف دیگر، اگر هر روز را با علاقه و حس مثبت به آنچه قرار است پیش بیاید، همه اتفاقات منفی را کنار خواهد زد.

پس مثبت بمانید. شما بسیار عالی هستید و چه زمانی این را به همه ثابت می ­کنید؟ با اتفاق بزرگ بعدی شما که روبروی شماست.

منبع:

https://www.businessinsider.com/things-even-smart-people-forget-when-theyre-looking-for-a-job-2015-5[1] Lily Zhang