Loading

لطفا کمی صبر کنید...

مدیریت منابع انسانی استراتژیک: روند تسهیل استراتژی

نویسنده: جاب لایف
منبع: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877042812044680
۱۳۹۷/۰۷/۰۹
تعداد بازدید: ۱۰۸۵

استراتژی منابع انسانی

در چشم انداز رقابت پرسرعت امروزی، هر شرکت نیاز به استراتژی رقابتی واضح و مشخصی دارد. استراتژی را می­توان به این معنا دانست که کاری به طور موثر انجام شود. اجرای موثر استراتژی دومین سوال مهمی است که مدیر پس از تبیین قواعد با آن مواجه است. به طور کلی، این کار متناسب با بازار بوده و به سختی می­توان مسیری واضح برای روز­به­روز پیاده­سازی آن در نظر گرفت. این نقطه­ای است که مدیریت منابع انسانی[1] می­تواند نقش مشارکت استراتژیک را به عهده بگیرد و به عنوان یک تسهیل کننده برای اجرای استراتژی عمل نماید.

در سال 1996، دیو اولریش[2] اولین کسی بود که اصطلاح "منابع انسانی به عنوان شریک استراتژیک" در تشکیلات را به کار برد. او یک چارچوب را فراهم می کند که چهار نقش مجزا از منابع انسانی حرفه ای را مشخص می کند: متخصص اجرایی، عضو پشتیبان، نیروی متغیر و شریک استراتژیک. وی بیان می­کند که متخصصان منابع انسانی باید در هر چهار حوزه به طور همزمان مشارکت کنند و بر اهمیت حضور شریک استراتژیک جهت ایجاد ارزش تاکید می­نماید و می­بایست از عملکرد سنتی نیروی انسانی به جهت­ گیری استراتژیک بیش­تر حرکت کرد. در سال 2006، بکر و هوسلید[3] بیان می­کنند که ایتراتژی منابع استراتژی و مدیریت منابع انسانی به روش سنتی در دو زمینه با یکدیگر تفاوت دارند. اولا، مدیریت منابع انسانی استراتژیک بر عملکرد سازمانی تمرکز می کند و نه عملکرد فردی. ثانیا، بر نقش سیستم های مدیریت منابع انسانی به عنوان راه حل برای مشکلات کسب و کار، به جای شیوه مدیریت منابع انسانی فردی در انزوا، تأکید دارد. نظریه مدیریت منابع انسانی استراتژیک بیشتر مربوط به اجرای استراتژی است.

مشارکت استراتژیک به معنای به اشتراک گذاشتن مسئولیت ابتکارات استراتژیک و هماهنگ سازی فعالیت های منابع انسانی با استراتژی کسب­ و ­کار است که امروزه وظیفه مهم مدیریت منابع انسانی است. گاهی اوقات، پیاده­سازی همکاری استراتژیک راحت به نظر می­رسد، اما این کار نیازمند تلاش زیادی از جانب نیروی انسانی می­باشد. منابع انسانی باید جهت اجرای استراتژی در سراسر سازمان تسهیل کننده باشد تا بتواند ارزش سازمان را نیز افزایش دهد. در فرهنگ لغت آنلاین Merriam-webster، تسهیل­گر به معنای "فردی است که با ارائه کمک­های غیرمستقیم و یا تدافعی، راهنمایی و یا نظارت، کمک می­کند تا نتیجه (به عنوان یادگیری، بهره­وری و یا ارتباطات) حاصل شود" آورده شده است. این دقیقا تعریف نقش مدیران منابع انسانی در مدیریت استراتژیک شرکت است.

برای تسهیل پیاده ­سازی استراتژی، منابع انسانی نیاز به درک ساختار سازمانی استراتژی دارد. به این ترتیب، منابع انسانی می تواند عمیقا آن را تجزیه و تحلیل و به درستی در اقدامات خود دخالت دهد. این اقدامات باید در فرایندی سازماندهی شوند تا جریان کار، نتیجه ­بخش باشد و مراحل اقدام برای پیاده­سازی آن مشخص شود. آنچه حاصل می­شود، باید ویژگی­ های ضروری یک فرایند با تعامل میان مدیر، متخصصان منابع انسانی و کارکنان را داشته باشد. این فرایند باید به شیوه ای طراحی شود تا فرصت های تعامل برای همه بخش­های درون سازمان، جهت درک اهداف استراتژیک و همکاری برای دستیابی به آنها، وجود داشته باشد.

 

 

طراحی فرایند تسهیل استراتژی

این فرایند باید با درک کسب و کار و رقابت آغاز شود. منابع انسانی در صورتی می تواند یک شریک استراتژیک واقعی باشد که (1) کسب و کار را درک کند و در فرایند فرمول­بندی کردن استراتژی، نقش خود را ایفا کند؛ (2) کلمه استراتژیک را در سراسر سازمان گسترش دهد؛ (3) نقشی فعال در اجرای آن ایفا کند و (4) برای رسیدن به استراتژی، صلاحیت­های لازم را تولید می کند. شکل 1 بیانگر این فرایند می­باشد.

به طور عمده دو رویکرد متفاوت برای فرآیند فرمول­بندی استراتژی وجود دارد: رویکرد بیرون به درون که تمرکز اصلی، ارتباط بین استراتژی و محیط خارجی است و رویکرد درون به بیرون که در آن نقطه شروع منابع داخلی محسط شرکت می­باشند.

پس از فرمول ­بندی استراتژی، مشکل مدیریت ارشد، چگونگی مطلع کردن همه افراد در کسب و کار در مورد آن است. عملکرد منابع انسانی در این مرحله نقش کلیدی دارد. مهارت های آموزش منابع انسانی و خدماتی که منابع انسانی به طور معمول در این سازمان فراهم می کنند، می تواند برای کمک به مدیران شرکت های بزرگ جهت استقرار طرح های استراتژیک مورد استفاده قرار گیرد که می توانند از استراتژی های پیشنهادی استفاده شود.

در مرحله پیاده­ سازی، مهارت های مدیریت منابع انسانی و خدمات، برای درک کلمه استراتژیک در اقدامات روزانه به کار گرفته می­شود. به عنوان مدیر ارشد، مدیر منابع انسانی در طول فرآیند فرمولاسيون استراتژیک، بویژه برای مسائل مرتبط با انسان، نقش فعالي دارد.

 

[1] Human Resources (HR) Management

[2]  Dave Ulrich

[3]  Becker and Huselid